2011 İlkbahar Dönemi ÜDS Başvurusu

2011 ilkbahar dönemi üds başvuruları daha önce de burada belirttiğimiz gibi 31 ocak-9 şubat tarihleri arasında yapılacaktır.2011 ilkbahar dönemi üds başvurusunda bulunacak olan adaylar 2011 ÜDS ilkbahar dönemi başvuru klavuzu ve aday bilgi formuna başvuru tarihleri içerisinde buradan ulaşabilirler. 2011 ilkbahar dönemi üds başvuru klavuzu dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.
2011 ÜDS ilkbahar dönemi başvuruları ile ilgili ösym tarafından yapılan duyuru şöyle;

2011 Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (2011-ÜDS) İlkbahar Dönemi: Başvurular

Doçentlik Sınav Yönetmeliği uyarınca, doçent adaylarının Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’na (ÜDS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınav ile ilgili bazı bilgiler aşağıdadır:
 

1. ÜDS Alman, Fransız ve İngiliz dillerinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek’de (Kırgızistan) merkezi olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.


2.
2011-ÜDS’nin birinci uygulanma tarihi 20 Mart 2011’dir. Başvurular 31 Ocak-9 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2011-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.


3.
ÜDS’de 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı olacaklardır. Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da ÜDS’ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekmektedir.


4.
18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan“Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az 50 puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) ve ÜDS’den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar da başarılı kabul edilecektir. TUS ve DUS için yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.  


5.
28 Nisan 2007 tarih ve 26506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan“Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Yönetmeliği” Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzman tabip olanların daha ileri seviyede yapacakları yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavına (YDUS) ilişkin esasları düzenlemektedir. Bu yönetmeliğin İkinci Bölümünün 10. maddesinde “ÖSYM tarafından yapılacak bilim sınavına (YDUS), KPDS veya ÜDS’den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar katılabilir.”hükmü yer almaktadır. Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.


6.
  31.07.2008 tarih ve 26953 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Merkezi Sınav ve Giriş Sınavlarına İlan ve Başvurma Şartları” adlı İkinci Bölümün 6. Maddesinde: “Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) en az 70, ÖSYM tarafından yapılan KPDS veya ÜDS’den en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak.” ve “Yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlarda bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda aranacak dil puanında Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.” hükümleri yer almaktadır. Aynı Bölümün 7. Maddesinde ise: “Yabancı dil okutmanı başvurularında ÖSYM tarafından yapılan KPDS veya ÜDS‘den en az 80 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.” hükmü yer almaktadır.


7.
ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sınav sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir.  


8.
Sınav ve başvuruların nasıl yapılacağına ait ayrıntılı bilgi 2011-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzundan edinilebilir.

 Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
Duyurunun aslına buradan ulaşabilirsiniz.

2011 ilkbahar dönemi ÜDS ile ilgili olarak; 2011 ÜDS, 2011 ÜDS Başvurusu, 2011 ÜDS Başvuruları, 2011 ÜDS Başvuru Tarihleri,2011 ÜDS Başvuruları Ne Zaman, 2011 İlkbahar Dönemi ÜDS, Çıkmış ÜDS Soruları, 2011 ÜDS Başvurusu Yapmak, 2011 ÜDS Sonuçları, İlkbahar Dönemi ÜDS Başvurusu, İlkbahar DÖnemi ÜDS 2011, 2011 ÜDS Başvuru Klavuzu, 2011 ÜDS Başvuru Formu, 2011 ÜDS Başvurusu Nasıl Yapılır, ÜDS Başvurusu Nasıl Yapılır, 2011 ÜDS Sınav Yerleri, 2011 ÜDS Sınav Giriş Belgesi gibi konularda ÜDS kategorimizden bilgi alabilirsiniz.
4 Yorum yapılmış 2011 İlkbahar Dönemi ÜDS Başvurusu

Avatar

2011 İlkbahar Dönemi ÜDS Başvuruları | ÖSYM

29 Ocak 2011 Saat 2:34 pm hh

[…] bilgileri içeren duyuruya ve 2011 ilkbahar dönemi üds başvuruları ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirler. […]

Avatar

sevgi

22 Ağustos 2011 Saat 3:02 pm hh

kimya öğretmenleri üds sınavına hangi alanda girecekler bilgilendirir misiniz

Avatar

esra

10 Şubat 2011 Saat 10:04 am hh

üds başvurumu bankaya para yatırdığım halde sistem açılmadığı için yapamadım.Sistem sürekli banka entegrasyonunda hata var diye uyarı veriyordu. Yetkililerden sınava başvuru süresinin uzatılmasını istiyorum.

Avatar

hakan

10 Şubat 2011 Saat 11:00 am hh

aynı şekilde ben de sınav ücretini yatırdım ancak başvurumu yapamadım. Sistem ‘banka entegrasyonunda hata oluştu’ şeklinde uyarı verdi sürekli. başvuru süresi uzatılırsa çok iyi olur.

Yorum Yapın