2011 LYS Başvuruları

2011 YGS sonuçları açıklandı.YGS sonuçlarına göre adayların LYS ye girip giremeyecekleri de belli oldu ve 2011 LYS başvuruları başladı.2011 LYS Başvuru tarihleri ösym tarafından 29 Nisan-6 Mayıs 2011 olarak belirlendi.2011 LYS başvuru işlemleri ile ilgili olarak ösym tarafından bir duyuru yayınlandı, duyuruda LYS başvurusu nasıl yapılır, 2011 LYS Başvuru klavuzu, 2011 LYS sınav ücreti, hangi lys sınavına girmeliyim gibi sorulara cevap bulabilirsiniz;

2011-LYS : Başvurular

27 Mart 2011 tarihinde yapılan 2011-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları ÖSYM’nin http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden açıklanmıştır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adreslerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

LYS’lere girme hakkı kazananadayların, 29 Nisan-6 Mayıs 2011 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2011 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL hizmet ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.   (Önerilen 2 LYS’ye katılmalarıdır.)

LYS başvuruları ile ilgili banka ve ücret bilgileri ÖSYS Kılavuzunun arka kapağında bulunmaktadır. LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek

2) LYS ücretlerini ÖSYS Kılavuzunun arka kapağındaki bankalardan birine yatırmak

3) Hangi ilde sınava girmek istediklerine karar vermek

4) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Bunun için her adaydan 2 sınav merkezi tercihi alınacaktır. Başvuru işleminden önce bankaya ücretin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS’lere gireceğini ve girmek istediği sınav merkezi tercihlerini bildirecektir. Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra ve süresinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “œBaşvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK), Üniversitelerin Teknoloji Fakültelerine Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre (MF-4 puanı) öğrenci alınması ile ilgili bir duyurusu bulunmaktadır. Duyuruya aşağıdaki  bağlantıdan erişilebilir.

2011-LYS adaylarına duyurulur.

4 Yorum yapılmış 2011 LYS Başvuruları

Avatar

mümine

12 Mayıs 2011 Saat 11:35 am hh

yaaa lütfen bikez daha uzatsınlar ben bankaya para yatırdım ama gidip sınav merkeznden başvuru yapılacağını bilmiyordum ve daha henüz bugün haberim oldu ösymi aradım ve bana hiçbişi sölemediler bigün ya son bigün daha o kadr hazırlandım gecemi gündüzüme kattım çalıştım ama hatamı düzeltmek için son bi fırsat bile vermiyorlar biri duysun sesimii lütfenn başvuru yapabilmem için bi yarım uzatsın biri bi sene daha çalışmak istemiyorum derseee

Avatar

seval garip

13 Mayıs 2011 Saat 9:15 pm hh

biz lys başvurumuzu yapamadık.ne yapmamız lazım.yardımcı olurmusunuz

Avatar

ozan

04 Haziran 2011 Saat 10:49 pm hh

üniversite sorunuyla uğraşırken birde bu çıktı para yatırıldı fakat internetten bir daha başvuru mu yapılıcaktı bunun için ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

Avatar

gonca

09 Haziran 2011 Saat 12:21 pm hh

yaaa ben ögrenemedim sınav yerimi

Yorum Yapın