Olgunluk Sınavı Kimlere Yapılacak?

YGS kalkıyor ve yerine olgunluk sınavı geliyor. Olgunluk sınavı ile ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

OKS KALKIYOR  
Kamuoyunda “œAnadolu ve fen liselerine giriş sınavı” olarak bilinen OKS kalkacak. Lise türlerine geçişte, ilköğretimin son sınıfında veya 4-8. sınıflarda derslerde gösterilen başarı esas alınacak. Öğrenciler, başarı sıralaması ve tercihlerine göre fen, Anadolu, sosyal bilimler, genel liselere veya meslek liselerine kayıt olacaklar.

LİSE 1 ORTAK  
Öğrenciler ilköğretimdeki başarıları ve etkin bir yönlendirme sistemi doğrultusunda kayıt oldukları ortaöğretim kurumunun birinci sınıfında, bütün lise türlerinde aynı programa tabi tutulacak.  

ÜÇ OLGUNLUK SINAVI  
Lise 1’in dışında, 2 ve 3. sınıfın ders yılı sonlarında, “œmerkezi ara olgunluk sınavı” yapılacak. Son sınıfta da yine merkezi olarak, “œgenel olgunluk sınavı” düzenlenecek. Son sınıftaki genel olgunluk sınavında, bütün lise müfredatından soru çıkacak.

2. SINIFTA GEÇİŞ HAKKI  
Dört yıllık lise uygulamasına göre, 1. sınıftan sonra isteyen öğrenci, lise türünü değiştirebilecek. Öğrencilere, lise 2. sınıf sonundaki ara olgunluk sınavı sonrası yapılacak değerlendirmeye göre de meslek liselerine veya yaygın eğitime geçiş hakkı verilecek.  

DERS GEÇMEDE ETKİLİ  
Lise 2 ve 3. sınıflarda yapılacak “œara” olgunluk sınavlarından alınacak puan, aynı zamanda ders geçmeye etki edecek. Öğrencinin yıl sonu notu hesaplanırken, öğretmenin yaptığı sınavlara ait notların yüzde 60’ı, ara olgunluk sınav puanın yüzde 40’ı esas alınacak.  

ARA SINAV DÖRT ALANDA  
Ara olgunluk sınavları, tıpkı ÖSS’de olduğu gibi “œTürkçe-Matematik”, “œSosyal Bilimler”, “œFen Bilimleri” ve “œYabancı Dil” olmak üzere dört alanda yapılacak.  

OLGUNLUK BEŞ ALANDA  
Genel olgunluk sınavı ise dört alana, “œMesleki ve Teknik Eğitim Alanı” da eklenerek beş alanda gerçekleştirilecek. Bu sınavlar bütün sınıflar için aynı gün ve saatte düzenlenecek.

OB NOTU HESAPLAMASI  
Buna göre, ÖSS puanına önemli katkısı olan “œortaöğretim başarı notu”nun hesaplaması da değişecek. Halen, öğrencinin derslere ait sınavlardan aldığı notlara göre hesaplanan ortaöğretim başarı notu, artık ara olgunluk sınav puanlarının da eklendiği lise 2 ve 3. sınıf yıl sonu başarı notları ile lise sondaki genel olgunluk sınavı puanının belirli yüzdesi katılarak hesaplanacak.  

DİPLOMA ALMA ŞARTI  
Lise son sınıfta yapılacak genel olgunluk sınavında belirlenecek baraj puanı geçemeyen öğrenci diploma alamayacak. Bu öğrenciler, takip eden yıllarda okula devam etme zorunluluğu olmaksızın başarısız oldukları derslerden genel olgunluk sınavına girecekler.

NELER OLACAK?
REFORM paketinin sonuç bölümünde, modelin uygulanması halinde ortaya çıkacak tablo özetle şöyle çiziliyor:

BECERİ TABANLI EĞİTİM  
Liselerde bilgi yoğunluklu öğretim biçim değiştirecek, beceri tabanlı eğitim stratejileri uygulanacak. Bu durum öğrencilerin, okul dışı kaynaklar yerine daha fazla oranda okulu tercih etmelerini sağlayacak.

YIĞILMA AZALACAK  
Öğrenci ve velisi, öğrencinin genel liseye devam edip edemeyeceği, genel lise programlarına dayalı olarak öğrenci alan üniversitelere girebilme potansiyelinin bulunup bulunmadığı hususunda erken bilgilendirilmiş olacak. Böylece, üniversitelerin fen, sosyal, eşit ağırlık, yabancı dil alanlarına girme güçlüğü çekecek öğrencilerin erken yaşlarda meslek liselerine veya yaygın eğitime yönelmeleri sağlanacak.  

DERSHANE YERİNE OKUL  
Öğrencilerin dershane gibi okul dışı bilgi kaynaklarına yönelmelerine neden olan faktörler minimize edilecek.
Olgunluk Sınavı Nedir?
http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavi-nedir/
Olgunluk Sınavı Ne Zaman-Nasıl Yapılacak?
http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavi-ne-zaman-nasil-yapilacak/
Olgunluk Sınavına Kimler Girecek?
http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavina-kimler-girecek/
15 Yorum yapılmış Olgunluk Sınavı Kimlere Yapılacak?

Avatar

canan

20 Mayıs 2011 Saat 2:23 pm hh

şu an lise 3 te olan öğrenciler tedirgin ….. biz lise 3 tekiler de girecekmiyiz bu sınava ya da son ygs mi olacağız …

Avatar

selen

23 Mayıs 2011 Saat 12:39 pm hh

peki biz mezunlar ne olacağız…

Avatar

erhan

02 Haziran 2011 Saat 6:19 am hh

ya bu olguluk sınavı lise 3 leri etkşliyecekmi yardımcı olusanız sevinirim

Avatar

Kübra

11 Temmuz 2011 Saat 8:40 am hh

ya bu olgunluk sınavını geçemeyenlere lise diploması yokmu bunu öğrenmek istiyorum cvp verirseniz sevinirim

Avatar

dila

05 Ağustos 2011 Saat 4:24 pm hh

mezunlara olacak neden açıklanmamış

Avatar

müzeyyen

20 Ağustos 2011 Saat 1:08 pm hh

yaa ben lise 2 ye geçtim yeni bu bizi etkileyecekmi bu yıl sınav olcakmıı bişe söyleyin yeter aartık ya

Avatar

Tuğçe

08 Eylül 2011 Saat 12:19 am hh

Lise3 meslek lisesiyim. Eğer olgunlk olursa bnm üniversiteyi kazanma sansım yok. 4 yılı kapsıycak bi sınavda bn nerden biliyim sayısalı cok gereksiz we cok sacma. YGS gayet iyiydi

Avatar

yasemin

11 Eylül 2011 Saat 11:46 am hh

ben bu sene  lise 3 geçtim buolgunluk sınvı lise 3 te var mı egr varsa bu sınav bizim iki yıllık geçiş hakımız etkiliyormu?-

Avatar

Ömer Faruk KUŞCU

17 Ekim 2011 Saat 1:39 pm hh

Arkadaşlar olgunluk sınavının olma ihtimali %50 diyorlar ancak bütün öğretim profösörleri böyle bi sınavın henüz düşünüldüğünü söylemişler lise 3 ve lise 4 lere vurucağını sanmadıklarıyla beraber olgunluk sınavı olmasa bile 2013 de sınav sisteminin değişeceğini söylemekteler…

Avatar

adalet akdoğan

08 Şubat 2012 Saat 6:03 pm hh

ya ben şu anda lise 3 teyim acaba 2013 te bizede vuracakmı yoksa son ygs mi olcaz.._?

Avatar

karar öztürk

25 Mart 2012 Saat 1:55 pm hh

ben lise 3 öğrencisiyim aceba bizi nasıl etkiler eğer öbür liseler ile aynı gireceksek biz onarla aynı ders görüyoruz bizi nasıl etkiler üniversiteye nasıl gireceiz peki??????

Avatar

karar öztürk

25 Mart 2012 Saat 1:57 pm hh

sayısalımız yok üniversiteye nasıl gireriz?????

Avatar

Dilara akarsu

29 Mart 2012 Saat 5:40 pm hh

Ben Lise 3 de okuyorum biz seneye ygsye girecekmiyiz yoksa bu sınav sistemi bu seneki 9.sınıflara mı uygulanak yoksa bizde bu uygulamaya dahiliz ?

Avatar

büşra demir

17 Eylül 2012 Saat 3:08 pm hh

bu sistem ne zaman başlayacak ben şu an 2012-2013 eğitim öğretim yılı 11. sınıfım olgunluk sınavi bizi etkilemez değil mi?

Avatar

ezgi damla

06 Mart 2013 Saat 9:22 pm hh

mezunlar bu sınava girebilecek mi ?

Yorum Yapın