Olgunluk Sınavı Nedir?

Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde  ilk kez Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) 1869″²da uygulanmaya başlandı. 1955″²te olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974″²te ise ÖSYM’nin kurulmasından itibaren kaldırıldı.

YGS Yerine Getirilecek Yeni Sınav “Olgunluk Sınavı”

YÖK Başkanı Özcan, şunları söyledi: “œYGS’yi kaldırıp yerine “˜olgunluk’ sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim  başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı  MEByapacak, biz sadece  LYS yapacağız. Öğrenciler lise  son sınıfta “˜lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB’dedir.

İlerleyen zamanda öğrencileri aynı  gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapacağız. Ve bir de IB,  SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alacağız.”
Olgunluk Sınavı ile ilgili olarak; Olgunluk Sınavının Sakıncaları, olgunluk sınavının sakıncaları,  olgunluk sınavının sakıncalı yanları, olgunluk sınavının öğrenciye etkisi, olgunluk sınavının eksikleri,  olgunluk sınavının eğitime olumlu ve olumsuz etkileri,  olgunluk sınavının eğitime etkileri,  olgunluk sınavının eğitime yansımaları nasıl olur, olgunluk sınavının faydaları nelerdir,  olgunluk sınavının olumsuz etkileri neler olabilir, 2011 Olgunluk Sınavı, Olgunluk Sistemi Nedir, Yeni Sınav Sistemi Olgunluk Sınavı, Olgunluk Sistemi Nedir, Olgunluk Sınavına Kimler Girecek, Olgunluk Sınavı Ne,Olgunluk, ÖSYM-Olgunluk Sınavı gibi konularda buradan bilgi alabilirsiniz.
18 Yorum yapılmış Olgunluk Sınavı Nedir?

Avatar

Olgunluk Sınavına Kimler Girecek?

19 Mayıs 2011 Saat 3:54 pm hh

[…] önce burada olgunluk sınavı ile ilgili yök başkanın yaptığı açıklamaları ve olgunluk sınavının ne […]

Avatar

Olgunluk Sınavı Ne Zaman-Nasıl Yapılacak?

19 Mayıs 2011 Saat 4:05 pm hh

[…] önce burada olgunluk sınavı nedir açıklamıştık, burada da olgunluk sınavına kimlerin gireceği ile […]

Avatar

Olgunluk Sınavı

19 Mayıs 2011 Saat 4:24 pm hh

[…] merak edilen tüm bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Olgunluk Sınavı Nedir? http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavi-nedir/ Olgunluk Sınavı Ne Zaman-Nasıl Yapılacak? […]

Avatar

nur

19 Mayıs 2011 Saat 4:31 pm hh

Peki bu sınavın içeriği ne olacak.Yani meslek liseleri bu sınavda kendi alanından mı sorumlu olacak.O zaman nasıl başka alan seçebilecek?

Avatar

Olgunluk Sınavı Kimlere Yapılacak?

19 Mayıs 2011 Saat 4:56 pm hh

[…] kaynaklarına yönelmelerine neden olan faktörler minimize edilecek. Olgunluk Sınavı Nedir? http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavi-nedir/ Olgunluk Sınavı Ne Zaman-Nasıl Yapılacak? […]

Avatar

Olgunluk Sınavına Kimler Girecek? | ÖSYM

19 Mayıs 2011 Saat 5:29 pm hh

[…] önce burada olgunluk sınavı ile ilgili yök başkanın yaptığı açıklamaları ve olgunluk sınavının ne […]

Avatar

FÄ°LÄ°Z

23 Mayıs 2011 Saat 3:26 pm hh

sınav sistemi değiştiğinde 1. bölümden alan bölümler nasıl olcak ? mesela 1. bölümden olan zihinsel engelliler öğretmenliği okul öncesi öğretmenliği gibi bölümleri nasıl alacak ?

Avatar

murat

25 Mayıs 2011 Saat 9:46 am hh

arkadeş ya bu dewlet bizi deneme tahtasına çevirdi nedir nu çektiğimizzzzzzzzz

Avatar

murat

25 Mayıs 2011 Saat 9:47 am hh

bir doğru şey yapıyor 1000 yanlış millet o 1000 yanlışa değilde 1 doğruya bakıyor

Avatar

murat

25 Mayıs 2011 Saat 9:48 am hh

mısırdan beter olduk
bea

Avatar

recep

06 Haziran 2011 Saat 7:35 am hh

ne bu olgunluk sınavı yha sanki deneme tahtası olmuşuz uyan gençlik

Avatar

kemal

06 Temmuz 2011 Saat 12:15 pm hh

gündemi değiştirmek için bizimle oynuyolar resmen hem ne bu olgunluk sinavi falan daha fiziken olgunlaştık biz bize gelmez o işler

Avatar

dilek

23 Temmuz 2011 Saat 8:28 am hh

ya bu sınava liseden daha önce mezun olanlar da grecek mi

Avatar

ramazan

28 Temmuz 2011 Saat 8:38 am hh

yeter artık ya bız adam gıbı konsantre olmıcaz mı nedr bu ya 2 senede bır sıstem degısıyo

Avatar

nuwanda

23 Ağustos 2011 Saat 10:35 am hh

recep gençliğe sesleniyorsun ama asıl sen uyan Türkçe’de ”yha” diye bir kelime yok!!!

Avatar

tuğçe elmas

15 Nisan 2012 Saat 5:25 pm hh

allah aşkına yeter artık şu sınav sistemine karışmayın ya ne olur.bizlerde bilelim ki artık sonumuzun ne olacağını ikide bir sınav sistemimi değiştirilir ya. iyi ki bizim için sistemi kolaylaştırıyosunuz… sıkıysa gelin kendi sınav sisteminizle, girin şu olgunlaştırma sınavınıza bakayım ne sonuç olacak . tabiki ofsayt olacaksınız yada daha kötüsü kırmızı kartı alırsınız.ama sorun değil allaha şükürler olsun ki her zaman sınav var .biyere kaçmıyo zaten …..

Avatar

yasemın bak

10 Ağustos 2012 Saat 6:06 pm hh

ben size artık ne diyim…bzide düşünün ya ben 2 snedir ygs çalışıyorum okla boş verdim .NAsıl Olacak bu halimiz ……….UYAN GENÇLİk
onunla bununa bzzi kandıyorsunzu all.blanız vrsin..

Avatar

Mehmet Ali Köse

12 Ağustos 2012 Saat 12:11 pm hh

Şifre iddialarıyla tartışmalara neden olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tarih oluyor. YGS’nin yerine Olgunluk sınavı gelecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Akşam gazetesi yazarı Turgay Polat’ın sorularını yanıtladı. Özcan, YGS’nin yerine getirilecek yeni sistemle ilgili çalışma yaptıklarını açıkladı.

YÖK Başkanı Özcan, şunları söyledi: “YGS’yi kaldırıp yerine ‘olgunluk’ sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta ‘lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB’dedir.

Yorum Yapın