Olgunluk Sınavına Kimler Girecek?

Daha önce burada olgunluk sınavı ile ilgili yök başkanın yaptığı açıklamaları ve olgunluk sınavının ne oldugu ile ilgili bilgileri vermiştik.
http://www.osym-tr.com/2011/05/olgunluk-sinavi-nedir/

OLGUNLIK SINAVI
Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde ilk kez Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) 1869’da uygulanmaya başlandı. 1955’te olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974’teyse ÖSYM’nin kurulmasından itibaren kaldırıldı.
Gerek olgunluk sınavı gerekse lise bitirme sınavları öğrencinin lise eğitimini tamamlayıp tamamlamadığını ölçmeye yarayan sınavlardı. Sonucuna göre lise mezuniyeti belirlenir ve öğrenciler üniversitelere başvurabilirlerdi.
Olgunluk Sınavına Kimler Girecek?
Olgunluk sınavına lise mezunu olan öğrenciler girecek, daha sonrasında aldıkları puana göre LYS ye girecekler.

YÖK Başkanı Özcan, şunları söyledi:
“œYGS’yi kaldırıp yerine ‘olgunluk’ sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta ‘lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz.

Olgunluk Sınavı ile ilgili;

Olgunluk Sınavı Nasıl Yapılacak Kim Yapacak, Olgunluk Sınavını Kim  Nasıl Yapılacak, Lise Bitirme Sınavı Nedir,  Olgunluk Sınavı Nasıl YapılacakOlgunluk Sınavını Hangi Kurum Yapacak,  Olgunluk Sınavını Kimler Nasıl Yapılacak,  Olgunluk Sınavı Kimler Tarafından Yapılacak,  Olgunluk Sınavı  Lise Bitirme Sınavı Nasıl Yapılacak,Lise Bitirme Sınavını Kim Yapacak, Olgunluk Sınavı Konuları, Olgunluk Sınavını Kim Yapacak, Olgunluk Sınavı Nasıl Yapılacak,Olgunluk, Olgunluk Sınavı, Olgunluk Sistemi  gibi konularda buradan bilgi alabilirsiniz.

OLGUNLUK SINAVI
15 Yorum yapılmış Olgunluk Sınavına Kimler Girecek?

Avatar

Olgunluk sinavi | Filipinler / Philippines Bangkok / Thailand

19 Mayıs 2011 Saat 4:24 pm hh

[…] Olgunluk Sınavına Kimler Girecek? […]

Avatar

berke

19 Mayıs 2011 Saat 6:13 pm hh

neden bizi denek olarak kullanıyorlar biz öğrenciler olarak böyle bir uygulamayı istemiyoruz

Avatar

lal

19 Mayıs 2011 Saat 8:58 pm hh

27 yaşına gelmiş ve üniversite okumak isteyen adaylar için nasıl uygulanacak olgunluk sınavı?Liseyi bitireli on yıl olmuş bir adayı tekrar lise konularının hepsinden sorumlu tutmak mı?Biri aydınlatırsa çok sevineceğim!

Avatar

seda ercoÅŸan

20 Mayıs 2011 Saat 8:53 am hh

Bu sınav 2012 yılında sınava girecek olan 94lülere mi yapılacak yoksa ondan sonraki seneye mi kalacak?

Avatar

nesrin

23 Mayıs 2011 Saat 2:03 pm hh

ne  bu  ya bu  sisteme  alışmadan  diğeri  gelecek   şaka gibi:) :)  

Avatar

yasemin

03 Haziran 2011 Saat 8:33 am hh

anlamıyorum ya üniversitesini dondurup yeniden sınava hazırlanmak isteyenler ne yapacak ? onlar da mı aynı sınava girecek, lisede aldığı başarı puanları nasıl etkileyecek? neden onlarla ilgili bilgi verilmiyor? en azından yeterince bilgi verin de ne yapacağımıza karar verelim lütfen. ilgililer cevap yazabilir mi??

Avatar

eylül

09 Haziran 2011 Saat 5:09 pm hh

olgunluk sınavında meslek liseleri sadece kendi bölümünden mi sorumlu olacak bilgisi olan cevap yazsın şimdiden teşekkürler…

Avatar

özlem elatlı

21 Haziran 2011 Saat 9:39 am hh

lütfen 93 lü mezunlar için nasl bir uygulama yaplcak açıklarmısnz ee biz liseyi zatn bitrdk bu sınavdan muaf mı tutulcz ?

Avatar

Seda

25 Haziran 2011 Saat 9:17 am hh

Artik bi bilgi verseler snav hakkinda da biz de ona gore calissak !

Avatar

Kübra

11 Temmuz 2011 Saat 8:44 am hh

ağlıcam resmen ya bu nasıl bir sınav sistemidir:(

Avatar

Cenker

23 Temmuz 2011 Saat 12:30 am hh

şimdi olgunluk snavına girince ygs de yaptığımız gibi tercih yapabilecek miyiz yoksa lys ye girmek zorunlu mu bi tek bu önemli beni bilgilendirirseniz sevinirim. olumsuz bilgi verirseniz kalbime iner :( (yorgun madur) :)

Avatar

serseri

24 Temmuz 2011 Saat 7:34 am hh

arkadaşlar adamların yaptığı şu bir sabah karısıyla kavga eder işine gider o sıra önüne bir dosya koyarlar ………………………..basar küfrü ………………..

Avatar

serseri

24 Temmuz 2011 Saat 7:36 am hh

sonrası ne mi olur …sizin gibi ezikler heryıl ne olduğu beleirsiz ………..dan bir sınava tabi olursunuz .

Avatar

kübra

08 Ağustos 2011 Saat 12:18 pm hh

ya bnm bu ikinci grişim olacak bn daha ygs ye alışamamşken bu nasıl olacak anlamıorum bzi denek gbi kullanıosunuz peki herkesn acaba o kadar parası var mı durumu war mı onu da düşünüo musunuz millet yine her sene dershaneye yığılacak hadi onu geçtim bnm bu sene son şansım ikinci ama son peki bnm geleceimi kim verecek emeklerimi kim verecek şifre davasını biz çıkartmadık biz yapmadık şifreli kitapları. o konularda bzm ne suçumuz var sistemi deiştirmek çare deil bnce herkes geleceini kurtarmaya çalışıo buna izin zerin sizde kapatmayın artık önümüzü

Avatar

mavi siyah

21 Mart 2012 Saat 9:39 pm hh

sanki öğrenciler oyuncak, bu eğitim sistemiyle oynayıp duranlarda sıkılmış küçük çocuk gibi .. her sene her sene yeni bir saçmalıkla karşılaşmaktan yorulduk.. bu olgunluk sınavı bence bu eğitimi oyuncak sananlara uygulanmalı zira bu davranışlar hiçte olgun deil !!!!

Yorum Yapın