Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ‘ALES’

ALES Ülkemiz içerisinde yer alan sınav sistemlerinden biri olmaktadır. Tam olarak açılımı ise;Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı şeklinde olmaktadır. ALES genel olarak tercihedilen sınavlar arasındadır ve sizlere iki adet imkan sunmaktadır.
ALES Sınavının sizlere sunduğu imkanlar ise şu şekildedir; birincisi, akademik bir personel olarakçalışma hayatına atılmanızı bu şekilde akademik personeli olarak bir mesleğe sahip olmanızı sağlar.İkincisi ise; yüksek lisans yapmak adına tercih edebileceğiniz bir sınav olduğu için, sınav sonucudoğrultusunda yüksek lisans yapma imkanı elde edebilirsiniz. Yüksek lisans ise; genel olarak bir çoküniversite içerisinde yer alan tezsiz ya da tezli olan yüksek lisans programlarından yararlanmanızanlamına gelmektedir. Kariyer yapmak isteyen bir bir çok kişi açısından da oldukça yararlı bir sistemolmaktadır. Ayrıca; bazı durumlar ve meslek grupları için, ALES sınavında başarılı olarak yüksek lisans yapmak şart olduğu için, genel olarak ciddi ve önemli bir tarafı da bulunmakta olan bir sınav türüdür.
Peki, genel olarak ALES sonrası yüksek lisans yapma zorunluluğu hangi meslek grupları için şarttır?
Yüksek lisans; Araştırma görevlisi olmak istiyor iseniz, asistan olmak istiyor iseniz, okutman ya da öğretim görevlisi olarak meslek sahibi olmak istiyor iseniz şart olan koşullardan biridir ki bu nedenle ALES sınavına mutlaka girilerek yüksek lisans yapılması gerekmektedir.Yorum Yapın