Müjde: Kat Sayılar Kaldırılıyor

Öğrencilere müjde: 28 Şubat sürecinde imam hatip liselerine karşı geliştirilen ‘katsayı’ formülü kaldırılıyor. Yök başkanı katsayıların kaldırılacağı tarihi bizzat açıkladı. 13 yıldır yürürlükte olan, değişiklik girişimi iktidardaki AK Parti için kapatma davası gerekçesi sayılan katsayı uygulamasını tamamen kaldırma kararı aldı. Bu AKP’nin en iyi çalışmalarından birisidir diyebiliriz sanırım.

AK Parti iktidara geldiği 2003 yılından itibaren katsayı uygulamasını kaldırabilmek için bir dizi girişimde bulunmuştu. Kısmek bu güneymişki 8 sene sonra anca kaldırabildiler.2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kurulu Kanunu’nun ilgili 45. maddesinde değişikliğe gidilerek ‘katsayı’nın sadece uygulaması değil ismi de mevzuattan silinecek. Yerinde bir karar olur bencede. Bu karara gerçekten sevindim. İmam hatip gibi güzel liselerin katsayıyla öğrenci alması gerçekten hoş değildi. Bu yeni sistem için akp partisine teşekkür ediyoruz.
2 Yorum yapılmış Müjde: Kat Sayılar Kaldırılıyor

Avatar

zeliha

29 Eylül 2011 Saat 12:17 pm hh

ewet akp ye sonsuz teşekkür ediyoruz .katsayı sorununu kaldırmada emegi geçenlere sonsuz teşşekkr adiyorum.

Avatar

seymanur yıldız

12 Kasım 2011 Saat 6:19 am hh

çok ıyı olmus imamhatip öğrencilerı için fakat ben anadolu lısesınde eşit agırlık bolumunde okuyrum 11.sınıfım kat sayının kalkması demek sayısalların bızım bolumden tercıh ederken puanlarının dusmemesı demek yanı bı sayısalcı tıp ıiın ugrassa kazanamasa hukuk tercıh etse yerlesse ve puanı dusmezse eşit agırlık ogrencılerı acıkta kalmaz mı

Yorum Yapın