2012 Üniversite Harç Ücretleri

Evet arkadaşlar gelelim örencilerin genel ve en büyük sorunu olan harç ücretlerine. Bildiğimiz gibi üniversiteler öğrencilerden senede iki kere harç ücreti almaktadır. Buda demek oluyorki bu memlekette parası olmayan okuyamıyor. Herneyse konumuza dönelim 2010-2011 yılında üniversite harçlarında bir artış olmamıştı. 2011-2012 yılında da üniversite harçlarında bir artış beklenmiyor. Olmasında zaten öğrencinin belini büküyor bu harç ücretleri. Şimdi genel olarak üniversitelerin harç ücretlerine bir göz atalım.

1-Tıp Fakültesi’nde okuyan bir öğrencinin ortalama maliyeti 15 bin 544 TL olduğu ifade edilirken Tıp Fakültesi öğrencileri 591 TL harç ödeyecekler. Gördüğünüz gibi gayet bel büken bir harç ücreti demekki neymiş durumu çok iyi olamayanlar doktor olamıyormuş hemen diğerine geçelim.

2-Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin ortala maliyeti 5 bin 607 TL’yi bulurken bu öğrencilerin vereceği harç ise 494 TL olacak. Tıp kadar olmasada ona çok çok yakın bir harç ücreti daha.

3-Mühendislik Fakültesi öğrencileri 387 TL. Maşallah.

4-Veterinerlik Fakültesi öğrencileri 386 TL. Baytarların durumu kötü.

5-Tıbbi Biyolojik Bil. Programı ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı öğrencileri 281 TL.İdare eder.

6-Gemi İnşaatı ve Denizcilik Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil Teknik ve Tasarım Fakültesi öğrencileri 316 TL harç ödeyecek. Bu sektörde para var onun için değer.

7-Hukuk, İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler ile İktisadi-İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri 313 TL.Normal

8-Fen, Edebiyat, Dil-Tarih Coğrafya, İlahiyat ve Eğitim ve İletişim Fakültesi öğrencileri 284 TL harç ödeyecek. Orta halli

9-Devlet Konservatuarı ve Sivil Havacılık Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerin maliyeti ortalama 8 bin 535 TL olarak gösterilirken Konservatuar öğrencileri 589 TL. Hemen hemen tıp kadar harç ödüyorlar maşallah diyelim.

10-Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencileri ise 470 TL harç verecek.

11-Yabancı dilde eğitim yapan bölümlerde okuyan öğrenciler belirlenen harç miktarının iki katını ödeyecek. Ancak yabancı dilde eğitim yapan Eğitim Fakültesi öğrencileri bu kuraldan muaf tutulacaklar. En az harç ödeyecek fakülte ise 71 TL ile Açık Öğretim Fakültesi oldu.

Öğrenciyi Bitiren İkinci öğretim harçları

1-Veteriner Fakültesi öğrencileri ile Tıbbi Biyolojik Bil. Programı ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı ikinci öğretim öğrencileri 2 bin 134 TL harç ödeyecek. Şaka olsa gerek :)

2-Gemi İnşaatı ve Denizcilik Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil Teknik ve Tasarım Fakültesi ikinci öğretim öğrencileri ise bin 924 TL harç ödemek zorunda kalacak. Mühendislik Fakültesi ikinci öğretim öğrencileri bin 529 TL. Evde oturmak daha mantıklı.

3-Hukuk ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ikinci öğretim öğrencileri ise bin 155 TL harç ödeyecek.

4-Devlet Konservatuarları ve Sivil Havacılık Yüksek Okullarının ikinci öğretimlerde okuyan öğrenciler ise 4 bin 268 TL harç ödeyecek.

5-Meslek Teknoloji, Tütün Eksperliği ve Ev Ekonomisi Yüksekokullarının ikinci öğretimlerinde okuyacaklar bin 923 TL,

6-Engelliler Entegre Yüksekokulu’nda okuyacak öğrenciler de bin 924 TL harç ödeyecek.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar konumun en başında da dediğim gibi parası olmayan evde oturacak. Yapcak birşey yok devletimiz böyle münasıp görüyor.
1 Yorum yapılmış 2012 Üniversite Harç Ücretleri

Avatar

mehmet yılmaz

22 Ağustos 2012 Saat 3:23 pm hh

Modern firavun yök

Yorum Yapın