4+4+4’te çözüm bulunamadı

4+4+4'te çözüm bulunamadı

4+4+4’te çözüm bulunamadı

İllerdeki milli eğitim müdürleri yeni 4+4+4 sisteminin okullardaki eğitim saatlerine uyarlamak için uğraşıyor. Her durumda öğrenciler ya evden sabah karanlığında çıkmak zorunda kalacak ya da eve akşam karanlığında dönecekler.

Her iki durumda da 4+4+4 eğitim sisteminde okulların açılmasına ramak kalmışken çıkmaz bir sokağa girildi.

Bu yıl sadece İstanbul’da 114 bini 60 aylık olmak üzere toplam 373 bin öğrenci birinci sınıfa başlayacak.

Yeni başlayacak öğrencilerin de eklenmesiyle okul ve derslik sayısı yetmediği için ortaokullar sabah, ilkokullar öğleden sonra aynı okulu kullanarak ders başı yapmak zorunda.

Eğer 60 aylıkların tamamı ders başı yaparsa, sınıf mevcutları fazlasıyla kalabalık olacak. Yeni eğitim sistemde ortaokulların ders sayısı da arttırıldığı için bu öğrenciler daha erken girip, daha geç çıkmak zorunda kalmış durumda.

373 bin öğrencinin 300 bini bile okula gelse ders programlarını uydurabilmek için ortaokul öğrencilerinin sabah 07.30’da ders başı yapmaları, öğleden sonra 14.30 gibi okuldan ayrılmaları gerekmekte.

Ortaokul öğrencilerinden sonra yeni başlayanlarla birlikte aynı derslikleri kullanacak olan ilkokul öğrencileri ise bu saatten sonra okula gelecek. En iyi saate göre de 19.30 gibi okuldan evlerine dönebilecekler.

Bu saatlerin uygulanması sonucunda da kış saatlerinde ortaokul öğrencileri  sabahın karanlığında okula gidecekler. İlkokul öğrencileri de akşamın karanlığında okuldan çıkmış olacaklar.Yorum Yapın