2012 DGS Tercih Yerleştirme Sonuçları

2012 DGS Tercih Yerleştirme Sonuçları

2012 DGS Tercih Yerleştirme Sonuçları

2012-DGS sınavına girenler için beklenen gün geldi. ÖSYM web sitesinde yaptığı açıklamayla DGS sınavına girip tercih yapanların tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Sonuçlarımı nereden öğrenebilirim

ÖSYM yaptığı açıklamada 2012-DGS sınavı sonunda tercih yapan adayların  yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandığını ve sonuçların (http://sonuc.osym.gov.tr) sitesinden açıklandığını belirtti.

 Sınav sonuç belgem adresime gelecek mi

ÖSYM hiç bir sınavın sınav sonuç belgelerini sınava giren adayların adreslerine göndermiyor. Yani sınav sonuç belgeniz evinize gelmeyecektir. ÖSYM‘nin sitesine girerek sınav sonuç belgenize ulaşabilirsiniz. Sınav sonuç belgesinden 1 2 tane çıktı almanızı tavsiye ederiz.

Kayıtları ne zaman yapacağım

2012-DGS sınavı na girip bir yükseköğretim programına yerleştirilenler 12-19 Eylül 2012 tarihleri arasında yerleştirildiğiniz üniversiteye gitmeliler.

Benim yerime birisi kayıt yapabilir mi

Çünkü başvurular bizzat alınacak. Faxla, yada bir vekil aracılığıyla kayıt yaptırmanız mümkün değil.

 Kaçıncı sınıftan başlayacağım

Yerleştirildiğiniz yükseköğretim programında kaçıncı  sınıftan başlayacağınız belirsiz. Muaf tutulacağınız derslere göre 2 ya da 3. sınıftan başlayabilirsiniz. Ama genelde 2. sınıftan başlayabiliyorsunuz.

Diğer öğrencilerden bir farkım olacak mı

Hayır. Siz de artık o yükseköğretim programının bir öğrencisi olmuş oluyorsunuz. Diplomanızda DGS ile ilgili bir ayrıntı bulunmayacak. Bu yüzden diğer öğrencilerle aranızda hiç bir fark olmayacaktır.

Hangi derslerden muaf tutulacağım

Hangi derslerden muaf tutulacağınıza fakülte/bölüm ün kurul toplantısında karar verilecektir. Daha önce aldığınız derslerin isimleri / içerikleri / ders saatleri ve kredileri göz önüne alınarak muaf tutulacağınız derslere karar verilecek. Muaf tutulduğunuz dersler size bundan sonra bildirilecektir.

Muaf olmadığım derslere devam zorunluluğum var mı
Evet. Muaf olmadığınız derslere devam etmek zorundasınız.Yorum Yapın