Dinçer’in açık lise kararı Kur’an kurslarını bitirebilir

Dinçer'in açık lise kararı Kur'an kurslarını bitirebilirMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘in “Açık liselere 18 yaş altına kayıt yasağı” getirmesi büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

Konuyla ilgili bilgi veren ilgililer, okul müdürlerine gelen “kayıt yaptırmayın” talimatının düzeltilmememesi halinde özellikle Kur’an kurslarına ve hafızlık eğitimine büyük bir darbe vurulcağı belirtildi.

Teröre karşı duran ve halkın büyük kesimini terörden ayrı tutan medreselerin de bu karardan etkileneceğini belirten ilgililer, “Açık lise kayıtları son talimattaki gibi uygulanırsa doğuda medreseler kapanır ve terörün önü açılır” endişesini dile getirdiler.

Ayrıca doğu illerinde kız çocuklarını karma okullara vermek istemeyen velilerin açık lise vesilesi ile kızlarını okuttuklarına dikkat çeken ilgililer, Milli Eğitim Bakanına çeşitli vesilelerle tepkilerini dile getirdiklerini açıkladılar.

İlgililer taleplerini şöyle sıraladı:

1- Sekizinci sınıf mezunlarından isteyenlere açık lise kayıtlarının açılması ve 18 yaş şartının kesinlikle getirilmemesi.

2- İlk dörtten sonra verilen ara hiç değilse iki yıla çıkarılmalıdır.
3- Birinci dörtten sonra verilebilen ara; sadece İHL orta okul kısmı değil, diğer orta okullardan kurslara gelmek isteyenler için de mümkün olmalıdır.
4- Anadolu, Anadolu Öğretmen ve Fen Lisesini kazanan öğrencilerin, kazandıkları o okullara kayıtlarını yaptırıp iki yil eğitim hakkını kullanmama imkanının sağlanmalı.
5- Sekizinci sınıftan sonra hafızlık yapmak isteyenlere de, ilk dördün sonundaki ara gibi bir ara verebilme imkanının sağlanması.Yorum Yapın