Ösym şifrenizi paylaşmayın!

ÖSYM, üniversite adaylarının beklediği 2014-ÖSYS tercih işlemleri konusunda uyarılarda bulundu. Tercih robotu hizmeti veren bazı internet siteleri bulunduğunu ve bunlara itibar edilmemesi gerektiğini belirten ÖSYM, “Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve hiç kimse ile paylaşılmaması gerekir.” uyarısında bulundu. 

ÖSYM, 2014-ÖSYS tercih seçiminde tercih robotu adı altında tercih destek hizmeti verdiğini iddia eden bazı internet sitelerinin bulunduğunu belirttiği açıklamada, “Adayların TC kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini almak suretiyle adayların güvenlik ve gizliliğini tehdit edecek girişimlerde bulunabilecekleri öngörülmektedir. Adaylar, bu sitelerde yaptıkları paylaşımlar ile tüm kimlik bilgilerinin bu türden sitelerin eline geçmesine izin vermekte ve her türlü potansiyel kötü kullanıma imkan sağlamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Adayların tercihlerinde, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve tercih desteği için de ÖSYM’nin resmi İnternet sitesi olan https://rehberlik.osym.gov.tr/GenelArama.aspx hizmetini kullanmaları önerilen açıklama da, “Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve hiç kimse ile paylaşılmaması gereken ÖSYM aday işlemleri şifresini bu tarz siteler ile kesinlikle paylaşmaması gerektiği, bundan doğacak mağduriyetlere adayın kendisinin katlanmak zorunda kalacağı adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

KILAVUZDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI 

ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda değişiklikler, düzeltmeler ve eklemeler yapıldı.

Buna göre; “Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nin talebi üzerine; 154. koşula, 11074 tür kodlu Askeri Lise eklenmiştir. Bu okul türünden mezun olanlar/olacaklar 104610037 ve 104610046 kodlu Askeri Tıp Fakültesi programlarını tercih edebileceklerdir. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) talebi üzerine; TÜBİTAK tarafından Temel Fen ve Sosyal Bilimler alanında verilecek burslara ilişkin duyuru metnine kılavuzda yer verilmiştir.”

ÖSYM ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN TIKLAYINYorum Yapın