Sınavlara Hazılanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrenciler, sınava girerken büyük bir heyecan içerisinde olurlar. Aslında doğal olan bu durumu aşmak gerekiyor. Çünkü uzmanların yaptıkları açıklamalarda, stresin sınavı çok olumsuz etkilediği söyleniyor. Her ne kadar söylemde kolay pratikte zor olan bir durum olsa da bunu yenmek için bazı formüllerin olduğunu da söylemek gerekiyor.

Sınavlara Hazılanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınavlara Hazılanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav stresinden kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle çok emek verilerek hazırlanan sınavların bir risk taşıdığını bilmek gerekiyor. %50 oranında kazanma ve kaybetme durumunun olduğunu idrak etmek gerekiyor. Bu nedenle kişi, elinden geleni yapmakla sorumludur. Tabi ki bunu yaparken de savsaklamadan uzak durmanın da bir gereklik olduğunu söylememiz gerekiyor. Sınava hazırlanırken, bir daha geri dönüşü olmayan bir yola girmeyeceğinizi bilmenizi isteriz. Bu nedenle aşırı stres ve gerginliğe girerek kazanabileceğiniz bir sınavı bu yüzden kaybetmeyi göze almamanızın önemli olduğunu bildirmek istiyoruz.

Kendinize zaman ayırın

Çoğu öğrencinin düştüğü hatalardan biri de sınava hazırlanırken tüm sosyal aktivitelerini terk etmesidir. Elbette ciddi bir sınava hazırlandığınızın bilincinde olmanız gerekiyor. Ancak aşırı ders çalışmanın da çok faydalı bir şey olmadığını bilmeniz gerekiyor. Sakin ve relaks bir tempo ile derslerinize çalışırken zaman zaman kendinizi ödüllendirmeyi de bilmeniz gerekiyor. Dışarıda zaman geçirmek, arkadaş ortamına dahil olmak, hiçbir şekilde sınavınızı olumsuz etkilemeyecek bilakis anlama seviyenizi daha da arttıracaktır.

Geceleri ders çalışmayın!

Yine çoğu öğrencinin yaptığı hatalardan biri de ders saatlerini geceye almalarıdır. Aslında kendilerince haklı olabilirler. Gündüz vakti günün meşguliyeti buna engel olabilir. Ancak vakti uygun olanların sabahın ilk saatlerinde ders çalışmaları, performans ve anlama açısından çok daha faydalı olacaktır.

Yukarıda belirlediğimiz kurallar çerçevesinde bir eğitim programına girdiğinizde stres ve gerginliğe yol vermeyecek neticeleri elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Yine de konu hakkında net bilgileri almak için “rehberlik” öğretmenlerine danışmanız daha etkili olacaktır.Yorum Yapın