Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi

Eğitim alanında en çok karşılaşılan problemlerden biri de diploma sahteciliğidir. Bunun önüne geçmek için harekete geçen Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) diploma sahteciliğini engellemek adına kurduğu “Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” oldukça yoğun ilgi görüyor.

Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi

Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi

YÖK’ün  25 Kasım 2015’de e-Devlet sistemi üzerinden faaliyete koyduğu “Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin bilgilerini barındırıyor. Bu sistem sayesinde, diploma dolandırıcılığının önüne de kolaylıkla geçilmiş oluyor. Sisteme erişmek için “e-Hizmetler” bölümünden “Yüksek Öğretim Kurulu” başlığı altından ulaşılabiliyor. Yapılan incelemelere göre üniversiteler tarafından sisteme girilmiş olan toplam mezun sayısı 6 milyon 333 bin 611 oldu. 2010 sonrası mezun olanlardan girilen sayı ise 3 milyon 946 bin 805 olarak gerçekleştirildi. Sisteme girilen en eski mezuniyet yılı ise 1969 olarak belirlenmiş.

Sisteme Giriş Çok Kolay

“Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” bölümünde, öğrencilerin diplomaları üzerinde yazılı olan tüm bilgiler burada da bulunuyor.  E-devlet kapısından T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapıldıktan sonra ilgili bölüme rahatlıkla ulaşılabiliyor.

İş başvurularında ya da herhangi bir resmi işlem gereksiniminde iş sahiplerinin mağdur olmaması açısından oldukça elverişli ve kullanışlı bir sistem olan Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama sistemi ile sahte diplomacılığın önü de kesilmiş olacak.Yorum Yapın